Github Depolarının Redmine'a Entegre Edilmesi

Github Depolarının Redmine'a Entegre Edilmesi

İş takip sistemi Redmine’ı ve sürüm takip sistemi git’i kullanıyorum. Git, SVN gibi sürüm takip sistemlerindeki depoları redmine’a bağlayabiliyorsunuz. Github ise açık kaynak projelere ücretsiz alan sağlıyor. Github’daki bir projemi Redmine’a bağlamak istedim. Kendi uğraşımdan sonra Samed Beyribey‘den yardım istedim. Kendisi nasıl entegre edebileceğimi anlattı. Sizler için de faydalı olacağını düşünerekten bu yazıyı paylaşmak istedim.

Github depolarınızı Redmine’a entegre etmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

Öncelikle Github deposunu Redmine’ın kurulu olduğu sunucuda dilediğiniz bir dizine git projenizi mirror parametresi ile klonlayın.

git clone https://github.com/omerozkan/vipera.git --mirror

Eğer projeniz private ise http yerine ssh ile klonlayabilirsiniz. Klonlama işleminden sonra redmine panelinden Yönetim -> Ayarlar sayfasına gidin ve Depolar sekmesinden bir API Key oluşturun.

Eklemek istediğiniz projeye gidip projede Ayarlar -> Depolar ‘a tıklayıp yeni bir depo oluşturun. Burda “Path to repository” değerine klonladığınız git dizininin tam yolunu yazın. Klonladığınız git dizinine redmine’nın sistemdeki kullanıcısının erişebilmesi gerekiyor. İzinleri ona göre yapılandırın. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra git deposundaki son değişiklikleri alması ve redmine’ın bu değişiklikleri okuması için cron oluşturmak gerekiyor. Cron oluşturmak için

crontab -e

komutunu girdiğinizde karşınıza vi editoru çıkacaktır. Cron ayarlarınızı vi editorüne girip kaydedebilirsiniz. Örneğin her saat başı güncellemeleri almak istiyorsanız aşağıdaki cron ayarlarını kullanabilirsiniz.

Böylelikle github projenizi redmine’a entegre etmiş olursunuz. Standart olarak “refs #işnumarası” şeklinde gönderdiğiniz commitler redmine’da o işe bağlanacaktır.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

git github redmine linux