Özgür Yazılım ve Kurumsal Java Semineri

Özgür Yazılım ve Kurumsal Java Semineri

4 Mayıs 2013 tarihinde Mustafa Kemal Üniversite’sinde Özgür Yazılım & GNU/Linux ve KurumsalJava & Web Teknolojileri başlıklı seminerler verdim. Katılım sayısı hava sıcaklığından dolayı düşük olsa da yine de istediğim seminer ortamını buldum. Çünkü öğrenmek isteyenler olunca ben de elimden geleni yapmak istedim. Çoğunluk 1. sınıf öğrencilerinden oluşmaktaydı. Bu özgür yazılım semineri için güzel olsa da JavaEE semineri için dezavantajdı. Çünkü Java malesef okulumuzda 3. sınıfta anlatılıyor.

Öncelikle “Özgür Yazılım” semineri ile başladım. Özgür yazılımın ve açık kaynak yazılımların ne tür bir yazılım olduğunu ve lisanslarından bahsettim. Özgür yazılımın doğuşunun hikayesini de anlattım. Daha sonra GNU/Linux hakkında daha önce hiç Linux kullanmamış kişilere yönelik tanıtım gerçekleştirdim. Bu seminer zamanında tamamlamayı başardım ancak JavaEE semineri hiç de öyle olmadı :) Dinleyenlerin çoğunluğu 1. sınıf olduğu için Java teknolojilerinden bahsederken bazı kavramlar hakkında da bilgi vermek zorunda kaldım. Örneğin persistence katmanında kullanılan teknolojilerden bahsederken ORM’nin ne olduğunu anlatmak zorunda kaldım. Fakat beni baya yordu açıkçası. Süreyi de baya aşmak durumunda kaldım. Seminerlerin sonunda ise söz verdiğim gibi “Test Güdümlü Geliştirme”yi de anlattım. Birlikte roman rakamları katası yaptık. Katılımcıların hiç birinin Java bilmemesine rağmen, TDD’nin doğası gereği çok verimli geçti.

Hem katılımcılar için hem de benim için güzel tecrübe oldu. Katılımcıların yazılıma bakış açısını değiştirdiğimi düşünüyorum. En azından kurumsal java’yı tanıma fırsatı buldular. Umarım gelenler yazılıma hakkını vererek iyi bir yazılımcı olurlar. Benim açımdan da çok iyi bir tecrübe oldu. Özellikle JavaEE seminerini detaylı bir şekilde anlatabildiğimi görerek birçok konuda bilgi sahibi olduğumu anladım. Diğer taraftan da yaklaşık 4 saat ayakta kalmak da beni mahvetti. Linux yaz kampında Hakan hocanın (Hakan Uygun) neler yaşadığını anlayabiliyorum :)

Sunumların içeriğinin birçoğunu Özgür Yazılım A.Ş. firmasının yaptığı sunumlardan aldım. Seminerler konusunda da tavsiyelerini esirgemedikleri için burdan da teşekkür ediyorum. Sunumları aşağıdaki linklerden edinebilirsiniz.

Slideshare

Özgür Yazılım ve Linux

Kurumsal Java

özgür yazılım etkinlik sunum java